A kéz szerzett körömdeformitásai
A kéz körömdeformitásai számos okra vezethetők vissza, beleértve a genetikát, az egészségügyi állapotokat és a sérüléseket – kezünk veleszületett körömdeformitásait már egy korábbi cikkünkben bemutattuk, most nézzük meg közelebbről, hogy mit kell tudni a szerzett körömdeformitásokról!
A normál körömívről és annak sérüléséről
A normál körömnek van egy úgynevezett “C” íve, ezt akkor látjuk, ha oldalról és szemből is megnézzük a körmöket – ez az ív adja a körmök lágy domborulatát. Ez az egészséges ívű köröm életünk során sok esetben sérül, a sérülések pedig lehetnek maradandóak vagy bizonyos idő után regenerálódhatnak.
Mi okozhatja a körmök elváltozását?
Öngyulladásos körömbetegségek
Ezek a betegségek a körömlemezt érintik, és gyulladást, vörösséget, duzzanatot okozhatnak. A leggyakoribb öngyulladásos körömbetegségek közé tartozik a psoriasis, az ekcéma és a reumatoid arthritis. Ezt az állapotot általában gyógyszerekkel vagy lézerrel kezelik.
Bakteriális és gombás fertőzések
Ezek a fertőzések a körömlemezt és a köröm körüli bőrt érinthetik. A leggyakoribb bakteriális körömfertőzések közé tartozik a körömgyulladás és a körömgomba. Ezt az állapotot általában antibiotikumokkal vagy gombaellenes szerekkel kezelik.
Fizikai sérülések
A körömlemezt vagy a köröm körüli bőrt érintő sérülések körömdeformációt okozhatnak. A leggyakoribb körömsérülések közé tartozik a köröm beütése, a köröm beszakadása és a köröm letörése – pihenéssel, hűtéssel, szakszerű manikűrözésel vagy esetleg fájdalomcsillapítókkal kezelik.
Egészségügyi állapotok
A pajzsmirigybetegség és a cukorbetegség is okozhat például körömdeformációt, ezeket az elváltozásokat általában az alapbetegség kezelésével együtt orvosolják.
Mit tapasztalunk a körömlemez szerzett deformitásakor?
Megváltozik a körömlemez alakja, mérete vagy éppen vastagsága (elvékonyodik vagy megvastagodik), de akár elszíneződést is észrevehetünk.
Maradandó sérülések
A mátrixot ért sérülések mindig maradandóak lesznek. Az ilyen sérülés oka lehet, munkahelyi vagy otthoni mátrix ütés, nyomás, szúrás. De akár a helytelen manikűr végzése, műkörömépítés során helytelenül használt csiszológép nagyon gyakran okoz maradandó körömdeformitást. A hosszan tartó belgyógyászati betegségek és a hosszan tartó gyógyszerszedés is okozhat maradandó körömdeformitást.
A sérülés következménye lehet:
- a köröm elvesztése,
- a köröm részleges elvesztése,
- a köröm növekedés leállása,
- a köröm megvastagodása,
- a köröm periodikus növekedés változása.
Ha a sérülést követő kétszeri lenövés után is látható az elváltozás akkor biztos, hogy maradandó lesz (8-12 hónap).
Részleges körömdeformitások
Kisebb sérülések, melyek a körömlemezt érik, például ütések, nyomások vagy éppen a letört, beszakadt körmök, körömlakk, zöldségek, gyümölcsök okozta színelváltozások, amik a köröm lenövéséig lesznek láthatók.
Megelőzés? Kihez kell fordulni?
A kéz körömdeformitásai súlyosak lehetnek, és befolyásolhatják a mindennapi tevékenységeket, ha körömdeformációt tapasztalunk, fontos, hogy forduljunk gyógymanikűrőshöz, orvoshoz vagy bőrgyógyászhoz az esetleges diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében.
A megelőzése érdekében fontos a köröm sérüléseinek elkerülése, emellett lényeges a köröm megfelelő ápolása, beleértve a körömlemez rendszeres vágását és a megfelelő, minőségi körömápolási termékek használatát is.